Dünya Sandığınızdan Daha Büyük

dunya-nin-70-sene-once-uzaydan-cekilmis-ilk-fotografi-1477736820

Söze başlamak zor bitirmek kolay geliyor çoğu zaman.Hayat hiç durmadan hızla devam ediyor. Çevremizde olup bitenlerin bir kısmını ancak anlayabiliyoruz artık. Bu hıza yetişmek imkansız hale geldi. Bundan 200 yıl önce yaşayan bir insanla bugün bizim aramızdaki farkı tahayyül bile etmek imkansız hale geldi. Adresin ne diye sorsalar Samanyolu Galaksisi Dünya Gezegeni Türkiye Ülkesi Eskişehir ili Odunpazarı İlçesinden diye tarif ediyorum. Her ne kadar nefislerimizin ego’su tam tersi olduğunu söylese de o kadar küçük ve o kadar önemsiziz ki hayatta. Karıncaya yaptığımız muamelenin aynısı bizim için geçerli haberimiz yok.

Başka bir taraftan baktığında biz küçük adamlar bu dünya da ömrümüz çok kısa ve bu misafirlikten belli bir süre sona çekilip gidiyoruz esas vatanımıza. Rabbimizin uygun gördüğü “mekana”. Milyonlarca yıllık Alemin İsa(as) doğumuyla sayılmaya başlanan son 2000 yıllık bölümündeyiz ve bu bölümde de yaşasak yaşasak 100 yıllık bir ömrünü yaşıyoruz üstelik. Zaman akışı içinde de baktığında küçücük bir hayat dilimi.

Biz çoğu zaman Nazım Hikmet’in de düşündüğü gibi düşünüyoruz hayatı…

Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya.

Ona sorarsanız : “lafı bile edilmez, mikroskobik bir zaman.”

Bana sorarsanız : “on senesi ömrümün.”

Bir kurşun kalemim vardı ben içeri düştügüm sene.

Bir haftada yaza yaza tükeniverdi.

Ona sorarsanız: “bütün bir hayat.”

Bana sorarsanız : “adam sen de, bir iki hafta.”

Bu egonu bir tarafa koyarsan işte hayatına ister dikeyde ( Büyüklük)  ister yatayda ( zaman dilimi) bak. Her halükarda sadece bir zerresin ve Sen bu dünya da misafirsin. Ve bu misafirliğin kaç senesi sen hiç bir şey anlamadan gitti… Geriye ne kadar kaldı onu da bilmiyorsun.

Bu mikroskobik zaman nasıl geçiyor oysa ya da nelerle geçmeli mi demeliydim?

Bu küçücük dünya da dokunabileceğin, iz bırakabileceğin şeyler var oysa..

Hem ahiret yurduna azık hem de senden sonra hoş bir seda belki de bir dua…

Peki ömür nerede geçiyor? Boşa tartışmalar, gereksiz takıntılar, kaynana-gelin/damat tartışması,  ihtiraslar, hırslar, bazen kavgalar bazen ağlamalar… ve ne yazık ki bunların hepsi o mikroskobik zaman diliminde geçiyor.

Peki o zaman Nasıl geçmeli diye bir soru geçiyor aklından…Eşinle mutlu mesut bir hayat mı? Dünyayı gezmek dolaşmak mı? Güzel dostlarla sohbetler ederek mi? Evet hayat böyle de  geçer ama bu hayat sadece kendin için yaşadığın ve sadece kendi mikroskobik zamanını içini dolduran bir hayat olur…

Esas mesele zamansızlık ve büyüklük küçüklük algısı dışında kendini her şeyden dışarı çıkararak tüm mekanlara ve zamanlara hitap edecek bir hayat sürmekti. Bu hayat Allah için olursa ve senden sonra da insanların faydasına olursa, onlara bir yol, bir iz, gidilecekler ya da gidilmemesi gerekenlere dair bir şey bırakırsan işte o zaman bu hayat anlamlı olur. Yoksa bundan 100 yıl sonra ne adını bilen kalır ne kim olduğunu soran…

Bugünün şartlarında öyle bir nasibin var ki.. Hala bunun farkında değilsin.

Bir düşün…

Senden önce yaşayanlar tüm ömrü boyunca kaç kişi ile görüşmüş ve ilişki kurmuştur? Ya sen bugünün parmaklarının ucunda ulaşabildiğin kaç kişi var bir düşünsene?

Eskiden insanlar derdini davasını nasıl anlatırdı insanlara? Çöller aşarak, mum ışığında kitap yazarak, gece gündüz aynı şeyi teker teker insanlara anlatarak. Ya sen bir düşün nelere sahipsin bir düşün. Oturduğun yerde tüm dünyaya ulaşabiliyorsun ama anlattığın derdin mi davan mı yoksa dedikoduların mı gereksiz konular mı?

Evet hala bu dünya da küçücük bir zerreyiz fakat artık bahsettiğimiz dünya eskisinden daha büyük sandığından daha büyük.

Küçük bir zerre olarak sana verilen bu nimeti düşün.

Derdin için davan için uğraşmaya başla daha geç kalmadan artık harekete geç…

Derdin mi yok o zaman önce dert sahibi ol…

Zaten mesele hepimizin dert sahibi olması değil mi?

Reklamlar

Dünya Sandığınızdan Daha Büyük” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close