Gerçek Bir Özgeçmiş Hazırlamak

kariyernedir1

 

Yazıya başlamadan öncelikle şunu belirtmek lazım ki özgeçmiş hazırlamak birçok kişi için bir çeşit Çin İşkencesi’dir. Ama yazının gücüne mutlaka inanın aklınızdaki sözler, yazıya dökülmeye başladığında her şeyi çok daha net görmeye başlayacaksınız. Burada Kur’an’ın inen ilk ayetlerinin “Oku” sonrasındaki ayetin “O insana kalemle yazı yazmayı öğretti ” olduğunu hatırlamanızı tavsiye ederim. Yazmak bu derecede önemli bizler için.

Günümüz dünyasında kariyer basamaklarında yol alabilmek, başarılarını belgelemek, iyi bir işe sahip olmak gibi bir çok sebeple iyi bir “CV” ‘ye Türkçe ifade edersek iyi bir “Özgeçmiş’e sahip olmamız gerekiyor.

Herkesin diline alışkanlık hale getirdiği CV’nin gerçek anlamını esasında çoğumuzda bilmiyoruz. CV” Latince’de “Hayatın Yönü” anlamına gelen “Curriculum Vitae” kelimesinin kısaltılmış halidir. Osmanlı’da özgeçmiş’in adı ise “Tercüme-i Hal Vakası” olarak kayıtlara geçmiş. Böyle baktığımızda adına ne dersek diyelim hayatımızda yaptığımız şeyleri özetlediğimiz bir belgeden bahsediyoruz aslında.

Peki bu belgede bahsedilenler doğru mu? Gerçekte olan “Sen”i ne kadar doğru ifade ediyor? Yazdıklarının yanında yazamadıkların da var mı? Bu yazıda size kendi bakış açıma göre Özgeçmiş’in gerçekte ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Bugünkü dünya düzeninde sorgulamadan doğru kabul ettiğimiz pek çok şeyden biri de özgeçmiş ( CV ) hazırlamak.

Temel olarak hazırlanış amacına baktığımızda özgeçmiş iyi bir şirkete “kapağı atmak” amacıyla hazırlanır. Bu yüzden de bu belge sizin istediğiniz gibi değil, sizi işe alacakların istediği şekilde yazılır. Özgeçmişinizde bahsettiğiniz hiç bir şey kötü değildir. Hiç kimsenin CV’sinde kötü sınav sonuçlarını, işteki başarısızlıklarını, okulu uzattığını v.b. olumsuzlukları göremezsiniz. Referans olarak yazılan kişiler, CV sahibi hakkında olumsuz görüş bildirecek kişilerden seçilmez. Bu yüzden Özgeçmiş dediğimiz şey sizinle ilgili tamamen pozitif konulardan bahseden bir belgedir. Bunun yanında birçok CV’de yazan; alınan eğitimlerin, yapılan projelerin birçoğu “kıytırıktır”. Gerçekte 1 saatlik eğitimden ibaret olan bir eğitim bir anda isminin büyüleyiciliği ile özgeçmişlerde yerini bulur. İş yerinde yapılan birçok iş, alınan birçok eğitim özgeçmişi dolu göstermek amacıyladır. Normal hayatında hiçbir işine yaramayacağı halde sadece özgeçmiş’e yazarız diye birçok eğitim alınır. Bu eğitimlerin sertifikaları için birçok paralar ödenir. Çünkü artık günümüz dünyasında bir şeyi çok iyi bilmek önemli değildir. Aynı zamanda iyi bildiğini belgelemen de gerekir.

Belirttiklerimizin yanında özgeçmişler de hiç belirtemediğimiz konular da mevcuttur. Hiç kimsenin özgeçmişinde çok iyi bir Anne / Çok iyi bir Baba / Çok iyi bir eş olduğuna dair bir şey göremezsiniz. Çok pozitif bir insan olup etrafına enerji saçan birisi olduğundan da bahsedemezsin. Çok çalışkan ve özveri sahibi olduğunu özgeçmişinize bakarak kimse anlayamaz. Ağaçları sevdiğinden çok iyi bir arkadaş grubun olduğundan bahsedemezsin. İşe başladığında esas ihtiyacın olacak konulardan ve hayatın gerçeklerinden özgeçmişinizde çoğunlukla izler bulamazsınız.

Bahsettiğim konulara bakarak burada vermek istediğim mesajı “özgeçmiş hazırlamak kötüdür” olarak algılamayın. Söylemek istediğim, itiraz ettiğim şey; Özgeçmiş dediğimiz şeyin iş sahibi uğruna doldurduğumuz bir dokümandan öte bir şey olmasıdır. Tam bu noktada bu yazıyı okuyan insanlara bir çağrım var. Gelin Hakiki özgeçmişimizi ( Otobüs firmalarının isimleri gibi oldu, bu kısma takılmayın 🙂 )  hazırlayalım sizinle…

Sizin hazırlayacağınız Özgeçmişte, Standart bir özgeçmişte olan aşağıdaki şu başlıklar olsun.

 • Kişisel Bilgiler
 • Eğitim Bilgileri
 • Dil Bilgisi
 • İş Tecrübesi
 • Bilgisayar Bilgisi
 • Uzmanlıklar
 • Alınan / Verilen Eğitimler
 • Yapılan Projeler
 • Başarılar / Ödüller
 • Referanslar

Bahsettiğim başlıkların birçoğu aşina olduğumuz zaten doldurduğumuz verilerden o yüzden hepsinin detaylarına girmiyorum. Sadece bazı başlıkların altını açmak istiyorum. Bu hazırlayacağımız özgeçmişte “Eğitim Bilgileri” dediğimizde sadece okula gidip belgelediğiniz eğitimleri algılamayın. Aynı Şekilde “İş Tecrübesini” de sadece çalıştığınız yerler olarak düşünmeyin. Bu başlıkların altında Hayat tecrübesi / Hayat Okulu dediğimiz yerlerde öğrendiğiniz ve yaptığınız şeyler de olsun. Belki dedenizden belki arkadaşınızdan öğrendiğiniz, belki merakınızın olduğu ve bu şekilde deneyimlediğimiz birçok şey vardır. Bunları özgeçmişinize ekleyin. Örneğin duvar örmeyi bilmek, tarla sürebilmek, çakmak kullanmadan ateş yakmak, yemek yapmak gibi…

Yaptığınız projeler başlığına gelirsek sadece iş hayatınızda değil özel hayatınızda yaptığınız projeleri de düşünün. Kendi evinizi baştan aşağı restore etmek, hayvanlara yardım etmek için bütün mahalleyi örgütleyip herkesin kapısının önüne tabak bırakmasını sağlamak, bir derneğin çatısı altında öğrencilerle eğitim faaliyetlerinde bulunmak gibi. Biraz kendinizi zorlarsanız bir anda aklınıza gelmeyen birçok proje yaptığınızı göreceksiniz.

Başarılar ve Ödüllere gelirsek Anne / Babanızdan yaptığınız bir iş karşılığında aferin almak, Eşinizden aldığınız güzel bir hediye bu hayatta aldığınız en önemli başarı ve ödüller değil midir? Olaylara biraz daha uzaktan bakıp kendinizi daha iyi değerlendirebilirsiniz. Aldığınız ödüllerin başına bu şekilde sevdiklerinizden aldığınız ödülleri de ekleyin.

Referans dendiğinde ise sizin için bir telefon kadar yakında olan ve size her şeyiyle kefil olacak insanlar yok mu etrafınızda? İşte onlar bu hayattaki gerçek referanslarınız aslında. Birisi sizi bu insanlara sorsa sizin hakkınızdaki en doğru cevapları onlar vereceklerdir.

Gelelim standart bir özgeçmişte olmayan ve sizin Hakiki Özgeçmişinizde bulunması gereken başlıklara…

 • Başarısızlıklar

Hayat bize tecrübe dediği şeyi başarısızlıklarla öğretmiyor mu? İşte size fırsat ömür boyunca yaşadığınız tüm başarısızlıkları ve acı tecrübeleri yazın buraya. Tüm bunların sizin için nasıl dersler çıkardığınız not edin aklınıza. İşte kendinizle esasen yüzleşeceğiniz aşama buradan sonra başlıyor.

 • Hatırladıklarım

Bu hayatta size yön veren, seyrinizi değiştiren, size yeni yollar açan konuları bu başlığın altına yazın. Evlendiğiniz gün, Çocuğunuzun olduğu gün, İlk defa arabanızı aldığınız zaman, arkadaşınız tarafından ilk kandırıldığınız zaman vb…

 • Çocukluğum

Hayattaki birçok doğru- yanlış ve kabulümüz çocukluğumuzdan kalan hatıralardan geliyor değil mi? İşte o günlere tekrar gidin ve hatırlamaya çalışın. Dizinizin üstüne düşerek kanadığı günleri, Bisiklete ilk bindiğiniz anı, arkadaşlarınızla oyunlarınızı, kavgalarınızı… Çocukluktan kalma anılar size çok şey öğretecek. Emin olun…

 • Unutamadığınız Kitaplar / Filmler
 • En Sevdiğiniz Müzikler
 • Gezmeyi en çok sevdiğiniz yerler / Unutamadığınız Mekanlar

Bu listeyi yapmak ilk başta çok zor gelecektir fakat geriye dönüp baktığınızda size iz bırakan hayatınız boyunca sizinle birlikte yolculuk yapan kitaplar, filmler ve müzikler bulacaksınız. Hatırladığınızda ruhunuzun oraya gittiği huzurla dolduğunuz ya da adrenalinini tekrar yaşamak istediğiniz yerleri keşfedeceksiniz. Bu keşiflerde de size ait birçok anı bulacaksınız.

 • Değiştireceklerim

İşte bu en zor liste. Çünkü hem değişmesi gerekenleri bulmak hem de değişmek için harekete geçmeniz gerekecek. İşte bu değişim başladığında ise gerçekten çok güzel bir özgeçmişe sahip olacaksınız. Çoğu insan neyi değiştirmesi gerektiğini bilmediği için yıllarca aynı problemlerle boğuşmaya devam ediyor.

İddiam şudur: Bu başlıkları tamamladığınızda “Hakiki bir özgeçmişe” sahip olacaksınız. Bu özgeçmişi elbette bir günde hazırlayabilmeniz mümkün olmayacaktır. Üzerinde düşünmeniz ve zaman zaman güncellemeler yapmanız gerekecek. Ama bunun sonucunda “gerçekten bir özgeçmiş” hazırlamış olacaksınız. Bununla bir işe başvurursanız kabul edilir mi bilmem ama hayatınıza yeni başlangıçlar yeni fırsatlar açacak ve sizin bu hayatta durduğunuz yeri çok daha iyi görmenize sebep olacak.

Bunları nerden mi biliyorum? Çünkü ben kendi “hakiki özgeçmişimi” hazırladım. 🙂 Bu farkındalığı hissettim. Özgeçmişinizle birlikte bir taraftan da Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar listesi de oluşmuş olacak.

Sevdikleriniz ve değer verdiğiniz insanlara özgeçmişinizi okutun bakalım. Size neler söyleyecekler…

Sizin de hakiki bir özgeçmiş hazırlama noktasında önerileriniz varsa bende sizin önerilerinizi bekliyorum

Selametle…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close