Farkında mısın?

Yaşadığımız hayatla ilgili insanı harekete geçirecek çok az kelime var. Bunlardan birisi de benim için “Farkında Olmak” ifadesi oldu. İnsan hayatında olan bitenin “farkına vardığında” işte o zaman bazı şeylerin uyanışına sebep olacak değişikliklere gitmeye başlıyor. Bende sana soruyorum bu yazıda. Farkında mısın?

Inspiration

Hiç fark etmediğin bir şekilde ömür geçip gidiyor. Daha düne kadar istediğin oyuncak alınmadı diye, sokağa çıkamadın diye üzülüyordun. Şimdi nelere üzülüyorsun? Farkında mısın?

Oysa ne kadar çok hayalin vardı çocukken? Sana heyecandan uyku uyutmayan o hayaller duruyor mu yerinde? Hayallerinin peşinden koşuyor musun? Koşmadıysan eğer hayallerin bir bir elinden uçup gidiyor farkında mısın?

Her sabah önünden geçtiğin o ağacın, her sabah pencereden bakan teyzenin ne zamandır orada durduğunun farkında mısın?

Günlerin birbirinin aynısı mı? Hayat hep rutin şeyler bütünü mü oldu senin için? Hani dünü bugüne eşit olan bizden değildi… Gözlerine far ışığı çakılmış kedi gibi kaldın öyle farkında mısın?

Sevdiklerine en son ne zaman “Seni Seviyorum” dedin? En son hiç bir özel günü bahane etmeden ne zaman hediye aldın? Kapitalizmin uydurduğu günler peşinde koşuyoruz. Anne Günü, sevgili günü, doğum günü olmadan da hediye alınabilir farkında mısın?

Ne zaman sadece ama sadece kendin için kendi sevdiğin bir şeyi yaptın? Kendini unuttuğunun farkında mısın?

En son ne zaman arkanda bütün dünyayı ve  dünyalık dertleri, talepleri de bir kenara bırakarak seni yaratan Rabbin ile baş başa kaldın? Dualar dilinden ezbere mi dökülüyor  yoksa kalbinden mi? Farkında mısın?

Kopkoyu bir gecede herkes uykuya çekildiğinde başını kaldırıp göğe baktın mı hiç? Yıldızlara baktın mı? Onlarla konuştun mu? Tefekkür ettin mi? Gökteki yıldızlardan çok yerdeki taşlarla, araba lastikleri ile meşgulüz artık farkında mısın?

Hayatımız işe yetişmek, eve yetişmek, derse yetişmek, otobüse yetişmek şeklinde telaşe ile geçiyor. En son ne zaman durdun? Hatırla! Bu kadar koşmakla yine hiç bir şeye yetişemeyeceksin. Farkında mısın?

Sultan Süleyman Han yaşamadı bugün senin yaşadıklarını, rahatını, konforunu, zevki sefanı… Bugün yaşadığın hayatın, sahip olduğun imkanların farkında mısın?

Hiç gelmesini beklemediğin, hatırlamak dahi istemediğin “Ağzının tadını bozan” ölümün çok yakın olduğunun farkında mısın?

Sahip olduğun bazı kötü alışkanlıkların var. Yıllardır yapmaya çalıştığın fakat yapamadığın şeyler var. Sevdiklerinin sende beğenmediği huyların / alışkanlıkların var. Zamanında söz verdiğin yere gitmemek, kitap okumamak, düzenli olmamak, spor yapmamak v.b. Bazı şeyleri düzeltmek için ilhamın gelmesini mi bekliyorsun? Bir şeyleri değiştirmek istiyorsan bunu sadece sen niyet edersen yapabilirsin farkında mısın?

Bu hayatta kimin hayatına dokundun? Kime hiç bir nedeni yokken bir iyilik yaptın? Yolun ortasında duran taşı en son ne zaman başkaları zarar görmesin diye kenara aldın? Kapının önünde gezinen kediye en son ne zaman yemek verdin?  Artık çıkarımızın olmadığı hiç bir işin içinde olmuyoruz farkında mısın?

Ekmek kırıntılarını toplayan karıncaya bak, senden habersiz çalışan vücudundaki organlarına bak, binlerce yıldır birbirini takip eden mevsimlere bak.Böyle bir muazzam düzenin içine gezmek, eğlenmek, yiyip içmek için gelmiş olamazsın. Farkında mısın?

Yetti artık konuştuklarımız, düşündüklerimiz, anlattıklarımız… Mazeretlerin, bahanelerin ardı arkası gelmedi…

Artık harekete geçme zamanı…

Kararını ver. İradeni koy ortaya…

Kış uykusundan uyan…

Haydi işin ucundan da olsa başla artık…

Belki bir daha fırsatın olmayacak…

Kimbilir belki de bu son fırsatındır farkında mısın?

Reklamlar

Farkında mısın?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close